Tonkisjki

Ciekawostki

1. Koty spędzają od 30 do 50 procent swojego dnia na pielęgnacji.

 Takie zachowanie służy kilku celom: pomaga kotom złagodzić ich zapach, dzięki czemu mogą unikać innych drapieżników, chłodzi je, przyśpiesza przepływ krwi i równomiernie rozprowadza naturalne oleje po całej sierści, pozwalając im zachować ciepło i suchość. Pielęgnacja służy również jako oznaka miłości między dwoma kotami i uważa się, że ślina zawiera enzymy, które służą jako naturalny antybiotyk na rany. 

2. Mruczenie nie zawsze oznacza, że ​​kot jest szczęśliwy. 

Koty często wydają dźwięk, gdy są zadowolone, ale mruczą również, gdy są chore, zestresowane, zranione lub rodzą. 

3. Możliwe, że mruczenie pomaga zagęścić kości. 

Naukowcy nie do końca wiedzą, dlaczego koty mruczą, ale jedna z ciekawych hipotez jest taka, że ​​częstotliwość mruczenia – od 25 do 150 herców – „może poprawić gęstość kości i przyspieszać gojenie” – „Ponieważ koty przystosowały się do oszczędzania energii przez długie okresy odpoczynku i snu, możliwe jest, że mruczenie jest mechanizmem o niskiej energii, który stymuluje mięśnie i kości bez zużywania dużej ilości energii”. 

4. Nos kota ma receptory kocimiętki. 

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego kocimiętka wprowadza  koty w swego rodzaju trans? Zioło zawiera kilka związków chemicznych, w tym jeden zwany “ nepelaktonem” który kot wykrywa za pomocą receptorów w nosie i jamie ustnej. Związki wywołują typowe dziwne zachowania, które kojarzą się z cholernym chwastem kociaka, w tym węszenie, potrząsanie głową, tarcie głowy i tarzanie się po ziemi. 

5. Ale większość kotów nie reaguje na kocimiętkę. 

Ponad połowa kotów na świecie nie reaguje na kocimiętkę. Naukowcy wciąż nie wiedzą do końca, dlaczego niektóre kocięta zwariowały na punkcie aromatycznego zioła, a inne nie, ale doszły do ​​wniosku, że wrażliwość kocimiętki jest dziedziczna. Jeśli kotek ma jednego rodzica wrażliwego na kocimiętkę, istnieje szansa jeden na dwóch, że będzie pragnąć rośliny. A jeśli oboje rodzice zareagują na „szczypanie”, szanse wzrosną do co najmniej trzech na czterech. 

6. Koty są świetnymi prywatnymi detektywami. 

Nie stać Cię na prywatne oko? Koci mogą być w stanie wykonać pracę za darmo. W latach 60. ambasador Henry Helb – który wówczas mieszkał w holenderskiej ambasadzie w Moskwie – zauważył, że jego dwa kocięta syjamskie wyginają plecy i drapią jedną ze ścian. Helb miał przeczucie, że koty usłyszały coś, czego nie mógł, i znalazł 30 małych mikrofonów ukrytych za deskami. 

7. Najbogatszy kot na świecie nazywa się Blackie. 

Bogaty brytyjski handlarz antykami o imieniu Ben Rea tak bardzo kochał swojego kota Blackie, że kiedy zmarł w 1988 roku, większość swojej posiadłości – łącznie prawie 13 milionów dolarów pozostawił szczęśliwemu (choć prawdopodobnie obojętnemu) kotu. Pieniądze zostały podzielone między trzy organizacje charytatywne dla kotów, którym polecono pilnować ukochanego towarzysza Rei. Do dziś Blackie jest Światowym Rekordem Guinnessa dla najbogatszego kota. 

8. Twój kot prawdopodobnie nie znosi muzyki. 

ale mogą im się spodobać utwory kompozytora Davida Teie, który wraz z naukowcami zajmującymi się zwierzętami stworzył album zatytułowany “ Music for Cats”. Wydane w 2015 roku piosenki są „oparte na kociej komunikacji wokalnej i dźwiękach otoczenia, które wzbudzają zainteresowanie kotów”, stwierdza Teie. 

9. Jeśli kochasz koty, jesteś ailurofilem

Chcesz podnieść swoje słownictwo? Spróbuj użyć słowa ailurofil w swobodnej rozmowie. To fantazyjne słowo dla „miłośnika kotów” i pochodzi od greckiego słowa dla kota, ailouros i sufiksu – phile , co oznacza „miłość- kochanie”. I odwrotnie, słowo ailurofobia – ailurophobe – połączenie ailouros i phobe – opisuje kogoś, kto ma nienawidzi lub odczuwa wstręt do kotów. 

10. Najstarszy żyjący kot na świecie ma 31 lat. 

Jeśli chodzi o najstarszego żyjącego kota na świecie, tytuł ten należy do czasami zepsutego biało-pomarańczowego kotka o imieniu Rubble, który w czerwcu zeszłego roku świętował swoje 31. urodziny. Średnia długość życia kota wynosi 12-18 lat. 

a już za tydzień kolejny zbiór ciekawostek, m.in Czy Twój kot może być uczulony na Ciebie?