OPIS RASY TONKIJSKIEJ

To co wyróżnia i świadczy o oryginalności tej rasy kotów to ich oczy w kształcie migdałów o niespotykanym ubarwieniu. Oczy tonek są turkusowe, potocznie określane jako akwamaryna. Kot Tonkijski jest bardzo stabilny emocjonalnie, rodzinny, nawiązuje bliski kontakt z człowiekiem i znakomicie radzi sobie z dziećmi.

Futro kotów tonkijskich jest pozbawione podszerstka w dotyku  jest jak norka gładkie i miękkie co zadziwia każdego który kociaka pogłaska, dodatkowym atutem jest to że futerko jest łatwe w pielęgnacji, w mieszkaniu próżno szukać sierści pozostawionej przez kociakiTonka ufa człowiekowi, w pełni się do niego przywiązuje i wyróżnia się cierpliwością do każdego ludzkiego charakteru (nawet tych najmłodszych). jest nad wyraz inteligentny i energiczny, dzięki czemu ich właściciel nie może się z nim nudzić.

Usposobienie kota tonkijskiego oraz jego zachowanie sprawiło, że mówi się o nim jako kocie z psim charakterem. Pierwszy stoi przy drzwiach i wita gości, aportuje, przychodzi i reaguje na swoje imię. Bardzo łatwo kota tonkijskiego nauczyć załatwiać potrzeby do ubikacji. Kolanka właścicieli i ciepłe łóżeczko to ich ulubione miejsce

Bella brown point
Blue vel Konfacela blue point
Usher black point
Hexa vel Noni brown point